partytura MISSA SPEI jako wotum wdzięczności – Jasna Góra

Kompozytor młodego pokolenia Sebastian Szymański przekazał 13 stycznia na ręce o. Nikodema Kilnara partyturę swojej Mszy MISSA SPEI (Msza Nadziei) na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

„Moim głównym celem wizyty na Jasnej Górze było przywiezienie partytury mojej Mszy ‚Missa Spei’. Jest to utwór, który napisałem w latach 2017-2019 na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Jego wykonanie miało miejsce 6 grudnia 2020 r. w Filharmonii Krakowskiej” – opowiada Sebastian Szymański i podkreśla, że dzieło muzyczne to „wotum wdzięczności Matce Bożej za dar wspaniałej żony”, jak również „za otrzymane łaski i nieustanną ochronę w każdej sytuacji”. „Partyturę tego utworu przywiozłem tutaj dziękując, i powierzając się Jasnogórskiej Pani. W każdej sytuacji wiem, że Ona czuwa” – podkreśla.

Źródło | Cały tekst dostępny na:
PARTYTURA JAKO DAR SERCA I MIŁOŚCI

MIZERNA CICHA na chór mieszany a cappella

Kolęda „Mizerna Cicha” w opracowaniu Sebastiana Szymańskiego.
Wykonanie: Zespół Wokalny Affectus
dźwięk: Jan Felcyn
wideo: Piotr Szyszka

Nagranie zrealizowane w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, dzięki uprzejmości księdza prałata Henryka Nowaka, proboszcza parafii.

MIZERNA CICHA na sopran i orkiestrę kameralną

Kolęda „Mizerna Cicha…” opracowanie Sebastian Szymański
wykonanie: Urszula Palka-Ranosz – sopran oraz działająca przy GOK Dobra orkiestra kameralna „Sinfonietta” w składzie: Joanna Jaworz Dutka – flet; Jan Brzeń – klarnet; Halina Dyczek – fortepian; Maria Mrózek – I skrzypce; Joanna Dutka – II skrzypce; Michał Majeran – II skrzypce; Iwona Śliwa – wiolonczela; Katarzyna Puch – wiolonczela; Sebastian Szymański – dyrygent

Produkcja: https://gok.gminadobra.pl/
Realizacja nagrania | postprodukcja | mastering: ARS PRO NOBIS https://www.facebook.com/SztukaDlaNas/
miejsce nagrań audio i video: Kościół p.w. M. B. Nieustającej Pomocy w Jurkowie / Gmina Dobra https://parafiajurkow.pl

ŚPIEWAJCIE w katalogu pwm

W katalogu PWM znalazł się utwór Sebastiana Szymańskiego ŚPIEWAJCIE do słów św. Augustyna na chór mieszany, który powstał dla Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego na zamówienie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Płyta „Śpiewajmy! Młodzi-młodym” z tym utworem była nominowana do nagrody FRYDERYK 2020.

Inspiracją do powstania utworu „Śpiewajcie” stała się dla mnie postać św. Augustyna z Hippony.
W „Wyznaniach” jego autorstwa dostrzec można przemianę moralną, jaką przeszedł w trakcie życia. Postanowiłem odzwierciedlić ją w konstrukcji muzycznej utworu poprzez ukazanie warstwy tekstowej
w różnorodny sposób: kontrasty dynamiczne, podział rytmiczny i obsadowy, a także język muzyczny (fragmenty unisono), odwołujący się bezpośrednio do tradycji muzycznej iv i v wieku.

Partytura:
https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/spiewajcie,sebastian-szymanski,24087,ksiegarnia.htm?fbclid=IwAR0khk04Imb26A3JQY7EE3ALfM0IqLl3QuoXvyVKMELAah2wrxtYDt7n3wo

prawykonanie MISSA SPEI w filharmonii krakowskiej

Dnia 6 grudnia 2020 roku o godzinie 19:30 odbyło się prawykonanie siedmioczęściowego cyklu mszalnego Sebastiana Szymańskiego MISSA SPEI na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbył się z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz NSZZ „Solidarność”

Utwór wykonali:
Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – przygotowanie Piotr Piwko
Górecki Chamber Choir – przygotowanie Janusz Wierzgacz
Chór Opery Krakowskiej
Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Sebastian Perłowski – dyrygent
Wojciech Trela – narrator

Msza Nadziei – Missa Spei Sebastiana Szymańskiego powstała z okazji Jubileuszu X-lecia Uniwersytetu Papieskiej Jana Pawła II w Krakowie, a pierwsze wykonanie 4 z 7 części odbyło się w ramach Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, w dniu papieskim 16.10.2019 roku w Wawelskiej Katedrze. Koncert zainaugurował dzwon Zygmunta.

MISSA SPEI na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
(7 części: Kyrie, Gloria, Credo, Da mihi animas, Sanctus, Agnus Dei, Matko Miłosierdzia)
Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej.
Wiecej info: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/126815,Koncert-on-line-z-z-okazji-40-lecia-powstania-Niezaleznego-Zrzeszenia-Studentow-.h

Zapraszamy!

ANTOLOGIA PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ pwm

„Antologii Pieśni Patriotycznej – ŚPIEWAJMY POLSKĘ!” to zbiór 30 utworów opracowanych na chór mieszany a cappella przez Sebastiana Szymańskiego dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe opracowania nadają znanym, tworzonym przez stulecia melodiom współczesnego charakteru: niestandardowa harmonia i ciekawe zestawianie faktur będą odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych ale też ambitnych amatorskich zespołów chóralnych i zachęcą do sięgania po kolorowe zeszyty z bocianami. Prezentowane aranżacje są dziełem cenionych w środowisku kompozytorów i chórmistrzów: Jacka Sykulskiego (chóry jednorodne) oraz Sebastiana Szymańskiego (chór mieszany).

Więcej informacji: https://pwm.com.pl/…/210/antologia-piesni-patriotycznej

I MIEJSCE na v międzynarodowym konkursie kompozytorskim FIDE ET AMORE

Sebastian Szymański zdobył I miejsce za utwór „O orzchis Ecclesia” na chór mieszany, trąbkę i organy do słów św. Hildegardy z Bingen na V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, który odbył się podczas XIV Festiwalu Twórczości Religijnej FIDE ET AMORE. Prawykonanie utworu odbędzie się podczas następnej edycji festiwalu.

Więcej info:

http://fideetamore.zory.pl/aktualnosc-21-3824-Wyniki_V_Miedzynarodowego_Konkursu_Kompozytorskiego.html

MYŚLĄC OJCZYZNA

Jesienią 2020 roku w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie odbyło się prawykonanie i nagranie utworu „Myśląc Ojczyzna” (2018). Utwór ten został napisany przez kompozytora Sebastiana Szymańskiego do słów poematu o tym samym tytule autorstwa Karola Wojtyły (1974). Pierwowzór kompozycji powstał na chór mieszany SATB, ale rok później powstała jego druga wersja (bazująca na oryginale) na sopran solo i orkiestrę kameralną. Tkankę brzmieniową cechuje m.in. implikacja założeń neotonalności, a sama architektura liryczno-muzyczna uwypukla znaczenie i rolę słowa jako głównego elementu stanowiącego trzon utworu. Projekcja słowa dokonuje się w klarowny sposób, a napięcia i akcenty znajdujące się w warstwie muzycznej wynikają z interpretacji tekstu, który posiada patriotyczny charakter. Emisja online utworu w dniu 11 listopada 2020 roku podkreśla znaczenie tego wymiaru wpisując się tym samym w rok jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.


Utwór wykonała Urszula Palka-Ranosz – sopran oraz działająca przy Gminnym ośrodku Kultury w Dobrej  orkiestra kameralna „Sinfonietta” w składzie: Joanna Jaworz Dutka – flet; Jan Brzeń – klarnet; Halina Dyczek – fortepian; Maria Mrózek – I skrzypce; Joanna Dutka – II skrzypce; Michał Majeran – II skrzypce; Iwona Śliwa – wiolonczela; Katarzyna Puch – wiolonczela; Sebastian Szymański – dyrygent.


W video zostały wykorzystane ujęcia miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości z Gminy Dobra: Cmentarz w Dobrej; Chyszówki – Przełęcz Rydza Śmigłego; Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży i jej otoczenie.

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam…
Gdy myślę Ojczyzna –
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
(…)”.
Karol Wojtyła (1974)

Składamy serdeczne podziękowania:

  • wszystkim muzykom biorącym udział w nagraniu;
  • Dyrektorowi GOK Dobra – Urszuli Palka – Ranosz za realizację przedsięwzięcia;
  • ks. dr Tadeuszowi Piwowarskiemu – proboszczowi parafii w Jurkowie – za udostępnienie kościoła do nagrań;
  • Firmie Soundlight Tymbark – za udostępnienie sprzętu;
  • Szymonowi Szymańskiemu – za pomoc w realizacji nagrania audio-video;
  • Ars Pro Nobis Studio – za reżyserię dźwięku oraz montaż audio-video;
  • paniom z „#Dobrycatering” za ciepłą herbatę

MUZYCZNA BIOGRAFIA KAROLA WOJTYŁY

Muzyczna Biografia Karola Wojtyły autorstwa kompozytora Sebastiana Szymańskiego to cykl 3 pieśni na sopran, fortepian i taśmę do słów Karola Wojtyły. Głównym założeniem projektu jest ukoronowanie Jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II poprzez budowanie relacji interpersonalnych na linii kompozytor-wykonawca-odbiorca internetowy.

Wykonawcy:
Urszula Palka – Ranosz – sopran
Marcin Tadeusz Łukaszewski – fortepian
Sebastian Szymański – projekcja taśmy

Muzycy biorący udział w nagraniach taśmy:
Marcin Śliwa – gitara
Joanna Jaworz – Dutka – flet
Marta Szymańska – głos

Poza działaniami ściśle artystycznymi na koncepcję cyklu składała się także praca nad doborem tekstów, w taki sposób, aby przedstawić Jana Pawła II jako wielkiego filozofa reprezentującego antropologię personalistyczną. Stąd też w utworach zostało wydobyte znaczenie relacji intelektu, serca i działania, której nieustanny rozwój prowadzi do zrealizowania życiowego powołania każdego człowieka. To umuzycznienie dotyczy fragmentów tekstów pochodzących z następujących utworów literackich:

I. Człowiek Intelektu
II. Miłość mi wszystko wyjaśniła
III. Spełnienie – Apocalypsis

Sebastian Szymański przygotował również jednoodcinkowy vlog ukazujący pracę kompozytorską nad cyklem:

Muzyczna Biografia Karola Wojtyły to utwór, który jest przeznaczony do wykonywania w składzie: sopran, fortepian oraz taśma lub sopran i fortepian.

Materiały nutowe i taśma:
partytura
taśma

Zdjęcia:
Marta Szymańska

Zdjęcia lotnicze:
Michał Kosiarski

Muzyka:
Sebastian Szymański
http://www.Szymanski-Composer.com

Reżyseria dźwięku | Montaż | Mastering
Sebastian Szymański

Produkcja:
ARS PRO NOBIS studio

Sesja nagraniowa odbyła się 12 sierpnia 2020 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Limanowej.

fot. w Błękitnym Kadrze

Nagranie zostało zrealizowane dzięki uprzejmości Wincentego Curzydło – dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Limanowej.

Patroni:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Zakon Rycerzy Jana Pawła II
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej

patroni logotypy 2

„Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.logo styp

w przestrzeni twórczości – MUZYCZNA BIOGRAFIA KAROLA WOJTYŁY – vlog

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Sebastian Szymański przygotował projekt pt. „Muzyczna Biografia Karola Wojtyły”. Jego głównym elementem jest powstanie cyklu 3 pieśni do słów Karola Wojtyły na sopran, fortepian i taśmę, którego prawykonanie jest zaplanowane na 15 sierpnia 2020 r.

Celem projektu jest ukoronowanie Jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II poprzez budowanie relacji interpersonalnych na linii kompozytor-wykonawca-odbiorca internetowy – wiąże się to niewątpliwie z ukazaniem niektórych elementów procesu twórczego.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia vloga W PRZESTRZENI TWÓRCZOŚCI ukazującego warsztat, którym posługiwał się kompozytor podczas kompozycji cyklu. Projekt ten został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”:

Prawykonanie cyklu odbędzie się online na kanale YouTube kompozytora w Dniu Maryjnym 15 sierpnia 2020 roku.
Zapraszamy!

 

W sesji nagraniowej taśmy udział wzięli:
Marcin Śliwa – gitara
Joanna Jaworz – Dutka – flet
Marta Szymańska – wokal

Zdjęcia:
Marta Szymańska

Zdjęcia lotnicze:
Michał Kosiarski

Muzyka:
Sebastian Szymański

Produkcja:
ARS PRO NOBIS studio

Patroni:

patroni logotypy

Centrum Myśli Jana Pawła II
Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Zakon Rycerzy Jana Pawła II

logo styp„Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.